Група “Першого грудня” до 40-річчя Української гельсінкської групи: свобода потребує захисту і нині і повсякчас

Ініціативна група “Першого грудня” закликала берегти і примножувати ту свободу, за яку боролися Українська гельсінкська група. Сьогодні, 9 листопада, минає сорок років з дня утворення УГГ — «малесенької щопти» захисників свободи і прав людини.

Учасники групи переконані, що то був героїчний чин, адже Радянський Союз, формально приєднавшись у 1975 р. до Гельсінкських угод, зовсім не збирався дотримуватися взятих разом з іншими 34-ма державами зобов’язань щодо прав людини і основних свобод. “Тоталітаризм і далі залишався тоталітаризмом. Сміливці з УГГ взяли на себе тяжкий хрест боротьби з ним, здійснюючи контроль за дотриманням прав людини в Україні відповідно до Гельсінкських угод. Для багатьох із нонконформістів ідея прав людини була водночас й ідеєю права української нації на свободу. Набувши правозахисних методів і форм, український національний рух став зрозумілішим світові”, — йдеться у зверненні.

gelsinska_spilka

Група “Першого грудня” нагадує, що 39 із 41 члена УГГ відбули неправедні покарання у в’язницях і таборах, на засланні і в психлікарнях. Історія винагородила більшість із них: радянська тюрма впала на їхніх очах.

Водночас учасники групи наголошують, що історія українського правозахисту не може завершитися разом з історією УГГ, вона триває: “Віддаючи шану безумству хоробрих, не забуваймо про нові виклики, про те, що свобода потребує захисту нині і повсякчас. Демократія не дається раз і назавжди. У свободи завжди є багато ворогів. Права людини не падають з неба як дар навічно. Не жаліймо зусиль, аби зберегти і примножити те, що для людини так само важливе, як і повітря”.

Повний текст звернення групи “Першого грудня” можна прочитати на сайті.

 Довідка:

Українська громадська група сприяння виконанню Гельсінських угод (Українська Гельсінська група) – це перша легальна правозахисна організація в Українській Радянській Соціалістичній Республіці, яка заклала ненасильницьку, легальну і правову основу для здобуття українцями незалежності, демократії та поваги до прав людини. Утворена в Україні 9 листопада 1976 р.

Інформаційні матеріали про заснування українського гельсінського правозахисного рухуза посиланням. Програма заходів до відзначення 40-річчя Української гельсінської групи за лінком.

Нагадаємо, що створена у двадцяту річницю референдуму ініціативна група «Першого грудня», до якої ввійшли чільні представники національної інтелігенції: В’ячеслав Брюховецький, кардинал Любомир Гузар, Іван Дзюба, Євген Захаров, Мирослав Маринович, Володимир Панченко, Мирослав Попович, Вадим Скуратівський, Юрій Щербак, Ігор Юхновський, має на меті домогтися встановлення в країні нових правил гри.

Опубліковано у Новини. Додати до закладок постійне посилання.

Без коментарів.