«Діймо. Не зупинись у праці, не відійди від боротьби, не стань осторонь». Позиція Ініціативної групи «Першого грудня» стосовно ситуації в Україні

Народний протест загострюється.

Безумовну відповідальність за такий розвиток подій несе влада.

Україна і світ бачать на вулицях Києва наслідки двомісячного ігнорування владою справедливих вимог людей.

Цинічно і зухвало більшість у Верховній Раді схвалила 16 січня 2014 року «закони диктатури», які отримали підпис Віктора Януковича.

Антиконституційні та антидемократичні дії влади стали каталізатором народного обурення, яке набирає тривожних рис.

Мир і спокій в Україні сьогодні залежать суто від поведінки влади.

Президент України повинен негайно виконати вимоги Майдану.

Просимо всіх співвітчизників зупинити вибух пристрастей.

Протест Майдану, який знайшов відгук серед мільйонів українців усіх регіонів, — це гнів і повстання проти обману, кривди і зла, яке уявило себе вершителем долі нашого народу й держави.

Чинити добро і не боятися — це головні слова, які наша Ініціативна група адресувала всім українцям.

Сьогодні ці слова повторюємо.

Закликаємо всіх громадян України не відійти осторонь, коли вирішується спільна доля, не шукати виправдань сумнівам чи неучасті, а діяти, усвідомлюючи власну причетність та обов’язок і не перекладаючи відповідальність на іншого.

Запорукою перемоги є свідомість гідності і додержання духовних цінностей, здорового глузду та мудрості в плануванні сил на сьогодні й майбутнє.

Незважаючи на загострення становища, яке швидко змінюється, усвідомлюємо, що є стратегічні напрями дії, вартість яких є незмінною.

1. Майдан означає невідворотність

Бачимо виразні риси громадянського суспільства. Бачимо вражаючу самоорганізацію людей, вияв наших найкращих якостей: справді, такими, якими ми є на Майдані, нам хотілося б бути завжди.

Тут відбувається те, що робить людину вільною, — усвідомлення чіткої відмінності між добром і злом, правдою і брехнею, суттю і фікцією, справжнім і вдаваним.

Крок змін повільний, але час на нашому боці.

Реалізація буквальних вимог Майдану залежить від мудрості, злагодженості і взаємної підтримки політичних та громадських сил.

Майдан стоїть понад буквальністю, свою головну відповідальність він несе за майбутнє країни.

2. Легко не буде. Треба змінювати систему

Українська державність, європейська інтеґрація і Майдан — це явища одного морального і світоглядного ряду. Вони відображають ідеї та мрії вільної української людини.

Чимало співгромадян не мають чесної інформації про Майдан. Поширювані пропагандою тези, що Майдан — це анархія, гроші чи неробство, не відповідають дійсності.

Людей веде на Майдан потреба добра, довіри, солідарності і бажання казати правду.

Наші дві найстрашніші біди — масова бідність людей і зухвала, цинічна, ніким не контрольована влада кримінальної економіки, прибутками якої користується вузьке коло осіб. Система олігархії гальмує розвиток держави, живе за «совєтськими» і «лагерними» цінностями та упосліджує людей і розкладає відносини поміж ними.

Майдан вийшов, щоб змінити цю систему і відкрити перспективу для середньої верстви та створити однакові можливості для всіх громадян.

Наша місія змін — це повернення віри у цінності, вищі за матеріальні статки. Саме ті, хто мають почуття гідності, ті, хто не бояться конкуренції і прагнуть самореалізації, здатні створити умови для справедливого життя в країні та довгострокового економічного зростання в інтересах усіх.

Легко не буде. Попереду немає золотих гір. Буде повсякденна праця і лише за нею — свобода, достаток та гідне життя для кожного.

3. Підтримаймо молодь. Старе не зупинить нове

Дзвони Михайлівського били не лише на сполох. Вони сповіщали про нове життя.

На Майдані з’явилося талановите й відважне покоління ровесників Незалежності, які в цьому піднесенні знайшли свою першу і найважливішу життєву точку опори.

Українська молодь стала головним рушієм руху мільйонів, бо в її діях — щирість та непідробність віри у зближення із європейським простором. Обман, вчинений проти цієї надії, став детонатором незгоди: адже людям ішлося не про надприбутки чи лихварство, а про зміну принципів і стандартів життя, коли справжня повага до особи відкриває шлях для гідності в усьому — в особистих пошуках, самовираженні, побуті чи підприємництві. Той факт, що молодь, попри аґресивну поведінку влади, не відступила від своєї надії, означає, що мрія збудеться.

Наше суспільство має налаштуватися на майбутнє. Ця зміна — стратегічна, психологічна, культурна, духовна. Задля цього усім нам, старшим поколінням, слід якнайактивніше підтримати зусилля та ініціативи тих, хто за віком найвіддаленіше стоїть від радянського минулого та необтяжений ані стереотипами, ані вузькими ідеологічними установками.

Активна молодь водночас має самостійно визначити, як найкраще організувати сили і яким чином об’єднати своєю енергією однолітків і однодумців з усієї України.

4. Працюймо

Майдан повинен стояти. Його треба берегти від плюндрування, насильства, провокацій чи спроб дискредитації.

Найбільша сила Майдану — не в барикадах, які не будуть вічними, а в людях та ідеях. Ідеали вільних людей треба втілювати всюди, де живемо.

Треба готуватися до тривалої праці, яка є не менш важливою, ніж спільний протест, і виховувати здатність послідовно дотримуватися цілей упродовж довгого часу і великих дистанцій. Миттєве захоплення і швидке розчарування — ознака незрілості.

Не потрібно очікувати появи на Майдані однієї політичної чи організаційної сили. Їх може з часом виникнути декілька. Але це мають бути нові сили з новим порядком денним і новими принципами своєї діяльності.

Найважливішим є те, щоб єдиним залишався наш спільний рух до правди, який на рівні звичайних людей творитиме в Україні мережу довіри і солідарності. Майдан не є ані партією, ані організацією. Майдан — це зобов’язання і переконаність у національних і загальнолюдських цінностях, що їх особисто і колективно маємо поширювати всією країною.

5. Об’єднуймо країну

Найважливішою і довготривалою справою, до якої треба братися всіма силами і багатьма середовищами, має стати справжній, великий і серйозний діалог між людьми всередині нашої держави.

Діалог має бути відкритий для всіх.

Жодної війни чи громадянського протистояння в Україні не буде, якщо ми усвідомимо, що немає кому з ким боротися. З усуненням кримінальної логіки управління державою всі дилеми будуть природнім чином розв’язані.

Діалог довіри і солідарності між звичайними людьми та громадськими силами здатен створити небачену досі об’єднавчу силу, що реалізує спільну місію змін. І для цього нам треба берегти, розвивати і зміцнювати ідеологію українського порозуміння, яка вже народилася на Майдані.

6. Тримаймося людської правди

Точка неповернення пройдена.

Треба негайно скасувати «закони диктатури».

Зберігають силу всі попередні вимоги. Угода про асоціацію з Європейським Союзом повинна бути підписана. Уряд, заплямований кров’ю, повинен бути зміщений. Суспільство вимагає покарання злочинців, які били і катували молодь й активістів та продовжують чинити провокації проти протестувальників.

Разюче політичне й економічне фіаско влади означає її непрофесіоналізм і нездатність діяти в сучасних умовах.

Переслідування активістів, залякування чи іґнорування вимог громадян не принесе владі користі. Успіх диктатора — нетривалий, його завжди чекає поразка.

Ми категорично застерігаємо владу від застосування насильства і попереджаємо про недопущення будь-яких терористичних сценаріїв. Маючи всі необхідні засоби, влада несе цілковиту відповідальність за життя людей.

7. Захищаймо себе і мобілізуймося

Суспільство очікує від політиків, які поділяють цінності Майдану, єдиної політичної пропозиції, що повинна містити бачення і послідовну програму змін у державі.

Утримайтесь від популізму та нездійсненних обіцянок. Скажіть одностайне, ясне і вагоме слово про майбутнє, яке творитимемо разом.

Людей треба захистити від репресій, і парламентські сили мають зосередити на цьому головну увагу.

Найважливіше: треба всіма силами і засобами захистити можливість вільного волевиявлення народу задля зміни життя в Україні.

Самовідданість, ясність і раціональність опозиції додадуть авторитету спільним діям і впевненості народові.

Ми закликаємо представників великого і середнього бізнесу обрати національні пріоритети. Ваш успіх був неможливий без нашого народу. Відчуженість від України та ваше мовчання обернуться для вас втратою. Свобода і добробут народу означатимуть вашу захищеність, розвиток і процвітання.

8. Підтримуймо світову солідарність

Україна відчуває підтримку людей з багатьох країн.

Світом поширюється хвиля новітніх змін, рушієм яких є природнє бажання людини захищати свою гідність, справедливість і майбутнє. Процеси, які відбуваються в нашій державі, споріднені з цими загальнолюдськими зусиллями і невід’ємні від них.

Піднесення українців на підтримку європейської інтеґрації стало наймасовішим в історії європейської спільноти. Український Майдан наповнив новим сенсом ідеєю Об’єднаної Європи. Він означає неминучість повноправного входження нашої держави до Європейського Союзу. Серце Європи сьогодні б’ється у Києві і водночас — у грудях кожного, хто поділяє наші спільні ідеали та духовні цінності, розуміє сенс українського чину і відчуває з ним солідарність.

Ми закликаємо Європейський Союз дотримуватися трьох принципів політики стосовно України: засвідчити перспективу майбутнього членства нашої держави в ЄС; розрізняти нинішню владу і народ та ефективно сприяти українській молоді, громадським активістам, журналістам, викладачам, науковцям і митцям. Таким першим кроком за нових обставин мало б стати скасування віз Європейського Союзу для всіх українських студентів.

Натомість нам належить розвивати власну громадську міжнародну активність. Зусилля активістів мають бути спрямовані на те, щоб розширювати коло підтримки України у світі, поширювати знання про нас і стверджувати правду про національну єдність України та незворотність нашого європейського вибору.

9. Добро переможе

Головним знаменником наших дій є мирний протест і ненасильницька боротьба за свої права.

У мирних діях полягає найбільша сила Майдану, яка має виняткове значення не лише для нашого сьогодення, але й для майбутнього України та Європи загалом.

Світова історія дає чимало прикладів таких рухів — від Індії до Південної Африки й США. Водночас кожен народ пише історію по-своєму. Переймаючи світовий досвід, ми творимо нашу долю.

Робімо добро і поширюймо правду всією Україною.

Живімо по совісті, разом захищаймо права і повставаймо проти найменших спроб обмежити наші свободи.

Діймо з миром і без насильства, бо цей принцип є наріжним каменем нашого дому.

Але мирний дух не означає, що треба скласти руки і послабити опір.

Сила добра завжди перемагає зло сили.

«Борітеся — поборете! Вам Бог помагає! За вас правда, за вас слава і воля святая!»

22 січня 2014 року

Опубліковано у Новини. Додати до закладок постійне посилання.

Без коментарів.