Леонід Кравчук застеріг польську сторону від вживання слова «геноцид» стосовно Волині-1943

«Такі рішення європейська держава приймати не може. Ми маємо гідно вшанувати пам’ять жертв українсько-польського протистояння і не допустити порушення приязних взаємин», — сказав перший президент України Леонід Кравчук на зустрічах із керівництвом польської держави.

Делегація українського громадського комітету «Примирення між народами» на чолі з першим президентом України Леонідом Кравчуком 18—20 червня відвідала Варшаву. До складу делегації увійшли філософ та дисидент Євген Сверстюк, громадський діяч Іван Васюник, історик Андрій Козицький. Зустрічі відбувалися з участю Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Польща Маркіяна Мальського.

«Висловлюємо своє щире співчуття нашим сучасникам, нащадкам тих, хто загинув чи постраждав у 1943 році на Волині. Схиляємо голови перед пам’яттю усіх жертв, запрошуємо до молитви про них та закликаємо зробити все можливе, щоб подібного більше ніколи не сталось», — підкреслили члени делегації.

«Аналізуючи сучасність, яка нам засвідчує двадцять років добросусідства, ми із задоволенням заявляємо, — говорять учасники комітету, — що так повинно бути завжди, це наша велика мета. Ми просимо наших співвітчизників та братів-поляків подивитись на минуле крізь призму сучасності та визнати, що нинішній стан нашого добросусідства був вистражданий у віках, що конфлікти минулого ніколи не були фундаментом нашого життя».

Комітет примирення стурбований обговоренням у парламенті республіки Польща можливості кваліфікувати події 1943 року Волині як злочин із ознаками геноциду.

Делегація висловила упевненість: країни мають міцний фундамент порозуміння щодо складних сторінок минулого, зокрема спільну заяву парламентів України та Польщі 10 липня 2003 року, яким українська сторона зберігає вірність.

«Прийдешнім поколінням буде важко пояснити,чому відносини між нашими народами, які так динамічно розвивалися, раптом зазнали кризи у 2013 році», — зауважив голова українського громадського комітету «Примирення між народами» Леонід Кравчук, занепокоєний спробою поляків зробити односторонню та однозначну оцінку складних подій спільної історії.

«Ймовірне рішення польського парламенту може перекреслити левову частку тих здобутків, котрі стали результатом співпраці останніх 20 років і спровокувати недовіру між нашими народами», — підкреслив громадський діяч, член комітету «Примирення між народами» Іван Васюник.

Андрій Козицький, доцент Львівського національного університету імені Івана Франка, зауважив: серед українців переважає переконання, що виправдати злочини неможливо, але несправедливо кваліфікувати їх як геноцид, адже волинські події не підпадають під конвенцію ООН 1948 року. «Зокрема, у випадку геноциду тільки держава має монополію на застосування насилля, а на Волині у 1943-му зброя була не тільки в руках українців, а й поляків, німців, радянських партизанів», — говорить відомий дослідник геноцидів А. Козицький.

«Спільно вироблена позиція має сприяти зближенню українців Польщі та поляків України і не спровокувати взаємозвинувачення. Нам треба підкреслити у ці сумні роковини принцип миротворчості як урок для наступних поколінь, спільною молитвою пом’янувши і жертв, і рятівників», — сказав відомий філософ та дисидент член групи «Першого грудня» Євген Сверстюк.

Президент Кравчук мав розмову із президентом Броніславом Коморовським. Делегація також зустрілася з керівництвом сенату, сейму, президентом Польщі у 1995—2005 роках Александром Квасневським, лідерами основних політичних сил, представлених у польському парламенті, українською та польською громадськістю.

Польська сторона висловила розуміння ситуації та схильність до вирішення цієї проблеми у такий спосіб, котрий не завдав би шкоди взаємовідносинам двох народів.

Нагадаємо, 3 квітня у Києві створено громадський комітет «Примирення між народами». Відомі релігійні та громадські діячі звернулися до українського та польського суспільства зі словами співчуття щодо взаємного протистояння часів Другої світової війни. У заяві також підкреслюється важливість добросусідських відносин сьогодні: «Не допустимо, щоб пам’ять стала інструментом руйнації порозуміння».

До складу комітету входять: Президент Леонід Кравчук, Святійший Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет, Високопреосвященніший Симеон, митрополит Вінницький і Барський УПЦ, Емеритований Верховний Архиєпископ УГКЦ кардинал Любомир Гузар, Іван Васюник, Володимир В’ятрович, Мирослав Маринович, Марія Матіос, Борис Олійник, Ада Роговцева та Ігор Юхновський.

Опубліковано у Новини | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Без коментарів.