Тернопіль закликав жити за принципами Української Хартії вільної людини

Вчорашній день став знаковим для громади Тернополя. Перша регіональна науково-практична конференція “Живімо за Українською Хартією вільної людини!” проходила в особливий день – день визволення нашого міста від німецько-фашистських загарбників.
Захід розпочався спільною молитвою. З привітальним словом до учасників звернулися заступник голови Тернопільської ОДА Леонід Бицюра, заступник міського голови  Олександр Смик, начальник Тернопільського міського управління освіти Ольга Похиляк.

Основні засади Української Хартії вільної людини були запропоновані ініціативною групою “Першого грудня” за рік до Майдану. Виступаючи на конференції, яка проходила в актовій залі Тернопільської гімназії ім. Івана Франка, один з авторів “Хартії” – український правозахисник, публіцист, релігієзнавець, член-засновник Української Гельсінської групи, віце-ректор Українського Католицького університету Мирослав Маринович поділився своїм баченням ситуації як на державницькому, так і на рівні суспільства:

– Як сьогодні виглядає дух Хартії? Коли вона вперше була проголошена, я був задоволений, а сьогодні я горджуся нею. Бо вона суголосна з епохою. Події на Майдані 2004 і 2013 років мають одне й те ж саме джерело в духовному плані. Події повторювалися, бо вони живилися цією духовною енергією. Цей документ має бути втілений в життя. І на першому місці має бути не сам документ, а ті цінності, які він проголошує.

Згадайте початки: претензії і критика була до влади. Народ не хотів сам змінюватися, він чекав, що це почне робити сама влада. Інша ситуація проявилася цього разу. На Майдані з’явилося гасло: “Якщо не я, то хто?”. Цей самий клич виник у формуванні добровольчих загонів, у волонтерському русі. В особі цих людей ми подолали радянщину. Зміниться українець – зміниться Україна. Це головна формула перемоги над ворогом. Зміни починати треба кожному із самого себе.

Сьогодні  серед людей сіється розчарування. Мовляв, хабарництво нагорі, а внизу воно маленьке й непомітне. Так от, те, що на горі – це як екстракт, як витяжка того, що є внизу. Справжня робота почнеться тоді, коли ми перестанемо не комусь дорікати, а собі. Квазі-радянська система ще не демонтована. Держава повинна дати можливість заробляти тим, хто це вміє і може робити. А хто не може – допомогти їм. Настав час руйнувати стереотипи, особливо в мисленні. І про це чітко йдеться в програмі Хартії. Мораль і духовні цінності не можна відкладати на завтра. Ними треба жити. Показувати приклад. І кому, як не освітянам, це робити, впроваджувати на практиці.

Директор гімназії А Крижанівський представив цікаву концепцію Школи успіху, яка формуватиме вільну особистість. Про важливість цього моменту на програмних засадах Української Хартії розповіли у своїх виступах виконавчий директор ГО “Гуртом!” Ігор Ковалик та голова ради МО “Гармонія-М” Дмитро Вакуленко.

Не менш цікавою була доповідь представника Тернопільсько-Зборівської єпархії УГКЦ о. Володимира Демчука про спорідненість цінностей, окреслених в Хартії, і християнських цінностей.

Про те, чи потрібні вільній людині обмеження (застереження) та які саме, розмірковував письменник, громадський діяч Олег Герман.

Під час роботи в секціях відбулася презентація проекту магістрантів – цьогорічних переможців проектів розвитку громади і міста. Обмін досвідом у популяризації та застосуванні Української Хартії вільної людини для формування українця–громадянина у побудові успішної громади села, селища, міста – зайняло чільне місце під час обговорення основних пунктів Хартії (бути вільною людиною, бути українцем, бути активним громадянином, любити, мислити, бути господарем, бути лідером, бути відкритим суспільством, бути успішною державою, бути учасником демократичної спільноти народів).

Активними учасниками в обговоренні вищезгаданих питань стали гості конференції – голова Галицької «Просвіти» Оксана Семенюк (Львів) і доктор богослов’я з Криму (Сімферополь) о. Віктор Веряскін.

Створення відкритого «co-learning» центру з популяризації ідей Хартії вільної людини на власному досвіді  запропонувала кафедра інформатики та педагогіки її викладання ТНПУ ім. В. Гнатюка (викладачі к.п.н. Н. Балик та к.б.н. Г. Шмигер). Про формування громадянської компетентності школяра за Українською Хартією вільної людини розмірковувала заступник директора ЗОШ №3, к.п.н., заслужений учитель України Н. Будій.

Підсумком конференції стала її резолюція. У ній взяли до уваги 12 важливих питань. Серед них – звернення до Міністерства освіти і науки України з рядом пропозицій. Зокрема: ініціювати розробку навчальної програми з вивчення основних засад Української Хартії вільної людини, включивши її до переліку курсів за вибором; використовувати принципи Української Хартії вільної людини при вдосконаленні чинних виховничих засад у сучасній вітчизняній системі освіти, для формування молодого українця в період відродження української нації, включити в перелік Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів; провести Всеукраїнський конкурс «Живімо за Українською Хартією вільної людини!»;  узагальнити матеріали досвіду впровадження УХВЛ у навчально-виховний процес ЗНЗ Тернополя, підготувати відповідний методичний посібник.

Джерело Терен

Додано 20.04.2015

Опубліковано у Новини «Національного круглого столу». Додати до закладок постійне посилання.

Без коментарів.