Любомир Гузар: “Якщо ідеали Майдану не реалізувати, втратимо нагоду змінитися”

Одні з визволенням України пов’язували свої надії на щасливе майбутнє, інші — роками шкодували за радянською імперією.

Про економічний потенціал України

В 1991 році впливові європейські економісти говорили про величезний економічний потенціал нової держави України та про її привабливість для світових інвесторів.

У 1990 році Україна була розвинутіша, ніж Польща та країни Балтії. Але, коли відбулися зміни, то ті країни різко змінили свою ситуацію. Ми ж все боялися щось зробити,
— каже директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.

Незалежність України проголошена після спроби перевороту в СРСР

Україна проголосила незалежність після невдалої спроби державного перевороту в СРСР, здійсненого противниками реформ. Передчуваючи крах радянської системи, комуністи, які становили більшість у Верховній Раді, погодились ухвалити Акт про незалежність України.

“Націонал-комуністи об’єднались з Рухом”, — говорить президент України (1991-1994) Леонід Кравчук.

Раптова і безкровна незалежність стала несподіванкою для самих патріотів-романтиків, які боролись за свободу України, згадують учасники тих подій.

Ми думали, що так легко буде, коли ми відділимось від Радянського Союзу, стане незалежна Україна і все піде в нас як по писаному, але, на жаль, цього всього не було,
— зазначив голова Народного Руху України (1989-1992) Іван Драч.

Економічної стратегії та досвіду державного управління не було ані в першого українського президента Леоніда Кравчука, ані в патріотів-демократів, які самі деколи відмовлялися від державних посад.

“Не було освічених кадрів, здатних робити реформи”, — наголосив президент України (1991-1994) Леонід Кравчук.

Були періоди дуже важкі, періоди розчарувань, періоди якихось провалів. Коли не знали що робити президенти та уряди,
— вважає народний депутат I скликання Володимир Яворівський.

Країна пережила десятиліття економічного занепаду

Чиновники, які все життя працювали у плановій комуністичній економіці, були неготовими до роботи у нових для них ринкових відносинах.

Історія економічного розвитку цих 23 років – надзвичайно сумна. Фактично, не було економічної політики, не було стратегії економічного розвитку. У владі залишилася номенкулатура. Їхня ментальність була тотально радянською. Вони нічого не розуміли про вільний ринок,
— розповідає економіст, засновник Всесвітнього економічного форуму Богдан Гаврилишин.

“Ті, хто заперечували приватну власність, почали красти державну”, — вважає письменник, дисидент, політв’язень радянського режиму Євген Сверстюк.

Країна з розвиненою промисловістю, сільським господарством та наукою пережила десятиліття економічного занепаду. Рятуючись від нестатків та безробіття, мільйони українців обрали долю трудових мігрантів. Виїжджали за кордон провідні науковці різних спеціальностей. Шанс на швидкий економічній підйом Україна втратила.

“Ми б могли експортувати програмне забезпечення на 5 мільярдів”, — каже економіст, засновник Всесвітнього економічного форуму Богдан Гаврилишин.

Україна знаходиться на рівні 150-ої – 160-ої країни по захисту прав інвестора, по захисту бізнесу, по закриттю і відкриттю бізнесу. Тобто, країна пасе задніх по тих найважливіших показниках, які дуже важливі для інвестора,
— зазначив директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.

За рівнем корупції Україна опинилась на 144 місці зі 177 країн світу

Всюдисуща корупція стала засобом тотального пограбування українських громадян і небаченого збагачення чиновників. Згідно з рейтингом “Трансперенсі Інтренешенел”, за рівнем корумпованості Україна опинилась на 144 місці зі 177 країн світу.

“Корупція — ключовий ступор розвитку України”, — говорить голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін.

Корупція – то є злодійство. Але якби ті люди мали Бога в серці, то вони би не крали,
— каже предстоятель Української Греко-Католицької Церкви (2001-2011) Любомир Гузар.

Українські підприємства, банки та земельні угіддя перейшли до приватних рук. Отримавши частку колись державного майна, власники великого бізнесу встановили контроль над українською політикою.

На свавілля корумпованої влади українці відповіли Майданами

На свавілля корумпованої влади, утиски бізнесу, фальсифікації результатів виборів та проросійський курс українці відповіли протестами на київському Майдані та Революцією гідності.

Якщо ідеали Майдану не реалізувати, втратимо нагоду змінитися,
— наголосив предстоятель Української Греко-Католицької Церкви (2001-2011) Любомир Гузар.
.

“Український народ відкрив в собі небачені раніше сили”, — зазначив письменник, дисидент, політв’язень радянського режиму Євген Сверстюк.

Соціологи відзначають, що дедалі більше українців пишаються власною державою. Відсоток тих, хто підтримує незалежність України, майже в усіх регіонах зрівнявся з показниками 1991 року. Тоді на всеукраїнському референдумі Акт проголошення незалежності підтримали 90% українців.

“Ми фіксуємо зростання патріотичних настроїв в Україні”, — повідомив експерт-аналітик Соціологічної групи “Рейтинг” Ігор Тищенко.

Українці готові жертвувати заради своєї країни життям

Переживши роки економічних негараздів, українці доводять, що готові жертвувати заради цілісності і свободи своєї держави власним життям. Патріоти протистоять російському вторгненню на сході країни.

Кується народ, кується нація, незважаючи на ці кривавиці, на тисячі загиблих. Зараз такий період, коли справді або ми будемо цивілізованим народом, або ми загинемо взагалі як народ,
— каже голова Народного Руху України (1989-1992) Іван Драч.

Джерело:  Телеканал новин “24”

Опубліковано у Новини | Теґи: , . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Без коментарів.