Україні потрібен президент, схожий на Авраама Лінкольна — Сверстюк

Лідер, що може конкурувати з Януковичем на виборах, має бути схожим на американського президента Авраама Лінкольна, якому повірили і який усіх визволив із рабства.

Про це, про проблеми сучасної опозиції, а також про те, що зможе протистояти чинному режимові в інтерв’ю Gazeta.ua розповів 84-річний Євген Сверстюк, дисидент і учасник ініціативної групи “Першого грудня”.

Як розцінюєте вплив на політичну ситуацію в країні події навколо Врадіївки?

Людям накипіло і вони мають конституційне право висловлювати свою позицію. Вони не можуть задовольнитися локальним протестом, бо його ніхто не почує. Тому врадіївці хочуть національного масштабу, тим більше – мають підтримку в інших регіонах, де аналогічна ситуація.

Врадіївський мітинг може призвести до всеукраїнської революції?

Це лише один із поштовхів. Там, де людей дійняло до глибини – вони починають повставати і показують приклад іншим. Це не є конструктивною силою, як, наприклад, вулкан. Але це природне явище і його потрібно прийняти. Суспільство невдоволене, скривджене, починає бунтувати. Ми живемо у соціумі, де є певний рівень невдоволення. Так жити не можна. Це повстання проти беззаконня, що свідчить про європейськість українців. І керівники держави готуються до народних протестів.

Які будуть дії влади? Можливе застосування сили?

Керівники країни завжди хочуть протистояти силовим способом. Але вони не знають, до чого це призведе. Влада боїться народу і це добре. Так і має бути. А правоохоронці, у першу чергу, є хранителями закону. Вони охороняють право. Серед них є наші прихильники, вони ж не всі “опущені” люди, які поводяться, як п’яні. А те, що міліція розігнала мітингувальників у першу ніч акції, означає, що “зверху” зацікавлені зменшити цей рух і це логічно. Вони відчули, що можуть немалим коштом це зробити.

Як розцінюєте дії опозиції? Чому вона не підтримала мітингувальників?

Наша опозиція не має позиції, якоїсь принципової, далекосяжної і твердої. Вона реагує на окремі дії влади, та цього замало. Опозиційна сила має бути мудрою.

Кого можна виділити з опозиційних лідерів?

Сучасні керівники антивладної сили змагаються на полі реклами, борючись за рейтинг. Але це не є вага людини, а тимчасовий показник. Лідер, що може конкурувати з Януковичем за посаду президента, безумовно, десь є. Можливо, він вийде з народу. Якби наперед знали хто саме – його би знищили. То має бути людина, що має великий моральний потенціал. Як Авраам Лінкольн (президент США, що визволив американських рабів – Gazeta.ua), якому повірили. У нас був Ющенко. Його функція була – скористатися довірою народу, а там уже робити на скільки вистачить сил та духу.

Які першочергові питання необхідно вирішити в Україні?

Головне завдання – пробудження відповідального, совісного громадянина, на якого можна покластися. Попередній режим виховував людину слухняну будь-якому вождеві, що прийде на зміну, тобто морально стерилізовану. Ми підтримуємо тип людини – вільного громадянина, в кого є несміливі натяки на безкорисність. Бо корисність висить на кожній гілці дерева. Нам бракує самопожертви. Але це не можна пропагувати, лише показувати. У Канта є закон: “Етичне може бути тоді, коли людина діє в силу обов’язку, навіть якщо це проти його особистих інтересів”.

 

Опубліковано у Новини | Теґи: . | Додати в закладки: постійне посилання на публікацію.

Без коментарів.